GĖLĖS IR AUGALAI

2024-ųjų spalvos gėlynas

Persikinis šėlsmas, arba dešimt augalų kitąmet madingiausių atspalvių žiedais.

Kaip ir kasmet, artėjant Naujiesiems vienas svarbiausių mados tendencijų diktuotojų pasaulyje spalvų institutas „Pantone“ atskleidė būsimą kitų metų spalvą.

Madingiausiu 2024-aisiais paskelbtas šiltas pastelinis „persikų pūko“ atspalvis („Peach Fuzz“). Pasak instituto, ši jauki sielą šildanti spalva kuria švelnumo pojūtį, skleidžia rūpestingumo, dalijimosi ir bendradarbiavimo žinią. Kartu šis atspalvis simbolizuoja mūsų pojūčius ir jų ryšį: skonį, regą, lytėjimą ir kvapą.

Metų spalvą galima panaudoti pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse pradedant jau minėta mada ir baigiant interjerais. Ir būtinai pabandyti įterpti jos akcentų savo sode.

Turime tik vieną patarimą.

Jeigu naujoji spalva jums tikrai prie širdies, pasidairykite daugiamečių gėlių. Bet jei dar nesate apsisprendę, paeksperimentuokite kurdami pastelinį gėlyną iš vieną sezoną težydėsiančių vienmečių augalų.

Rožės

Jų mėgėjai turės didžiulį pasirinkimą – yra daugybė rožių persiko atspalvio žiedais. Tačiau specialistai pataria atkreipti dėmesį į veislę ‘William Morris’, išsiskiriančią stipriu aromatu.

Šios rožės augina tvirtą krūmą su dailia blizgia lapija. Žiedai ne vienspalviai, o kelių skirtingo sodrumo rausvų ir gelsvų atspalvių, kurių intensyvumas dar priklauso nuo išsiskleidimo laipsnio bei oro sąlygų.

‘William Morris’ veislės rožės lengvai žiemoja, yra atsparios ligoms ir kenkėjams, išlieka dekoratyvios net po smarkaus lietaus – tik žemiau nuleidžia galvas.

Narcizai

Vieni pirmųjų pavasarį pražysiantys narcizai iškart nudažys jūsų gėlyną madinga spalva. Ypač jeigu pasodinsite ‘Apricot Whirl’ svogūnėlių.

Tai narcizai, įspūdingi ne tik savo spalva, bet ir forma: pilnaviduriai žiedai primena pastelines plaštakes. Ir nemenkas – kiekvieno skersmuo iki 10 cm.

Tiesa, būtent šie narcizai skleidžiasi truputėlį vėliau už kitus giminaičius. Tačiau ilgai nevysta ir džiugina švelniu aromatu.

Lelijos

Stambūs žiedai ant tvirtų kotų užtikrina ‘African Queen’ veislės lelijoms išties karališką stotą.

Tai aukštos (iki 120 cm) gėlės, pražystančios birželį. Sodas po to iškart prisipildo nepaprastai stipraus aromato, dėl ko kai kurie gėlininkai įspėja nesodinti šių lelijų arti langų, terasų, pavėsinių.

Taip pat turėkite omenyje, kad visą savo grožį ‘African Queen’ atskleis tik augdamos saulėtoje vietoje.

Vilkdalgiai

Kad birželį jūsų madingame gėlyne nekaraliautų vienos lelijos, pasisodinkite dar ir persikinių vilkdalgių ‘June Rose’.

„Birželio rožės“, kaip juos pavadino selekcininkai, pradės žydėti pirmąjį vasaros mėnesį ir nesiliaus net atėjus liepai. Likusią sezono dalį gėlyną gyvins dekoratyvūs vilkdalgių lapai.

‘June Rose’ – stambios gėlės, ant stiebo galinčios užauginti nuo vieno iki septynių nepaprasto grožio žiedų. Jos labai efektingai atrodo pasodintos grupėmis su kitais augalais ir vienos pačios, įkurdintos vandens telkinių pakrantėse. Svarbu, kad vieta, kur auga vilkdalgiai, būtų saulėta.

Kardeliai

Iš gana nemažos persikinių atspalvių kardelių kolekcijos galima būtų išskirti veislę ‘Peter Pears’.

Aukštos (iki 120 cm) gėlės tokiais pat ilgais lapais papuoš jūsų gėlyną ilgiems mėnesiams, mat žydi liepą–rugsėjį.

Žiedai būna stambūs, tvirti, bet kartu reto grakštumo.

Kardeliai ‘Peter Pears’ puikiai atrodys greta kitų panašaus atspalvio gėlių, tačiau ir pasodinti vieni trauks akį – gal net labiau!

Nepamirškite, jog kardeliams būtina užtikrinti saulėtą vietą ir gerai drėkinamą dirvą, jei norite mėgautis tikruoju jų grožiu.

Chrizantemos

Reikiamo atspalvio jūsų gėlynui chrizantemos suteiks bene paskutinės – tai, šiaip ar taip, vėlyvos gėlės. Užtat žydinčios iki pat žiemos.

Tarp daugybės šių gėlių veislių nemažai tokių, kurios krauna persikinius žiedus. Štai kad ir gėlininkų pamėgtos chrizantemos ‘Margaret Salmon’. Nors jų žiedeliai tik 4–5 cm skersmens, tankiai apgaubia visą krūmą. Taigi augalas nepaprastai dekoratyvus, be to, dar ir atsparus ligoms. Ilgai žydi, o nuskynus šakeles – taip pat ilgai laikosi vazoje.

Sodinkite ‘Margaret Salmon’ geriau saulėtoje vietoje, kur gėlės bus apsaugotos nuo skersvėjų.

Verbenos

Darželinės verbenos ‘Obsession Apricot’, nors ir pavadintos ne persiko, o abrikoso garbei, pagal spalvą metų gėlynui tiks idealiai.

Žydėti jos pradės greičiausiai liepai baigiantis, bet džiugins net iki rugsėjo.

Ypač gausiai žiedų verbenos sukraus pasodintos saulėtoje vietoje.

Tai nėra dideli augaliukai – vos 15–20 cm. Todėl išraiškingiausiai atrodo juostiniuose gėlynuose, vazonuose bei loveliuose.

Verbenas taip pat labai tinka auginti balkonuose.

Medetkos

Irgi vienmetis augalas, dar mažiau kaprizingas už verbenas.

Vaistinės medetkos ‘Pacific Apricot Beauty’ kaip tik reikiamo atspalvio. Užauga iki 50–70 cm aukščio ir žydi visą vasarą iki pat šalnų. Tinka skinti puokštėms.

Na, o esant poreikiui gražiuosius medetkų žiedus galima sudžiovinti ir naudoti kaip gydomąją ar kosmetinę priemonę.

Neabejotinai žinote, kad medetkos labiau mėgsta saulę, tačiau gali augti ir daliniame šešėlyje.

Žioveiniai

Oficialiosios 2024-ųjų spalvos gėlynui būtinai paieškokite didžiųjų žioveinių ‘Twinny Apricot’ arba ‘Bronze Shades’ atspalvių.

Žioveiniai ir šiaip yra puikios vienmetės gėlės, mat žydi labai ilgai – nuo liepos vidurio iki spalio pabaigos. O šie dar nustebins ir savo puriais pilnaviduriais žiedais.

Tokios gėlės gerai pakenčia šešėlį ir neretai nesiliauja žydėti net po pirmųjų šalnų.

Žioveinius galima sodinti ir grupėmis su kitais augalais, ir vienus, ir auginti išskirtinai skinti.

Astrai

Nuo visų jų galimų atspalvių bei derinių gali ir galva susisukti. Tad suprantama, jog tokioje gausoje netrūksta pastelinės persikinės spalvos astrų.

Jeigu nežinosite, ką iš tos didžiulės įvairovės pasirinkti, pasvarstykite apie ‘Lady Coral Salmon’. Ši veislė išsiskiria stambiais, labiau chrizantemas nei astrus primenančiais žiedais ant ilgų (iki 70 cm) stiebų.

Išsiskleidžia astrai rugpjūčio pradžioje ir nesiliauja žydėti iki rugsėjo pabaigos. Dailūs žiedai ant ilgų stiebų skinami puokštėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *