GĖLĖS IR AUGALAI

Braškynas ant palangės

Užsiauginti šviežių braškių namuose, tiesiog ant palangės, visai nesudėtinga.

Kad sulauktumėte gardžių uogų derliaus, tereikia apsirūpinti tinkamos veislės daigais bei sudaryti jiems optimalias sąlygas augti.

Išsirinkti tinkamiausias

Toli gražu ne kiekviena braškė gali tapti namine. Tad specialistai pataria, kokių savybių dairytis renkantis veislę.

Derėjimo trukmė. Standartinės (trumpo šviesiojo paros meto) veislės dera kartą per metus. Auginti tokias braškes bute nėra prasmės.

Remontantinių (ilgo šviesiojo paros meto) veislių braškės derlių duoda dukart, bet irgi nelaikomos idealiu pasirinkimu.

Dairytis, anot žinovų, reikėtų neutralaus šviesiojo paros meto veislių, derančių praktiškai be pertraukų (tiksliau, su labai trumpomis). Būtent tokias braškes geriausia auginti namuose.

Auginimo sąlygos. Nestandartiniam auginimui racionaliau rinktis kuo nekaprizingesnes veisles, atsparias ne visai tinkamoms auginimo sąlygoms. Nes bute jos idealios niekada nebus: trūks ir drėgmės, ir šviesos, ir temperatūra dažnai svyruos.

Kupsto dydis. Geriau rinktis kompaktiškus kupstelius formuojančias veisles – vieta ant palangės vis dėlto nebegalinė.

Tiesa, namų sąlygoms puikiai tinka ir svyrančios braškės, dažniausiai sodinamos pakabinamuose vazonuose.

Ūsai. Auginti namuose, aišku, galima ir ūsus leidžiančias braškes. Tačiau su beūsėmis bus gerokai mažiau vargo.

Savidulkės ir ne. Braškių būna visokių, tad jeigu nenorite prisidaryti papildomų problemų, atkreipkite dėmesį į šią savybę.

Kad jaustųsi kaip namuose

Kokių sąlygų reikia braškėms ant palangės normaliai augti ir derėti?

Apšvietimas. Tai vienas pagrindinių dalykų, būtinų visų veislių (ir remontantinių, ir tradicinių) braškėms: kad jos normaliai augtų ir brandintų uogas, reikalingas geras apšvietimas. Skiriasi tik šviesiojo paros meto trukmė.

Pavyzdžiui, jau minėtoms neutralaus šviesiojo paros meto braškėms reikia 12 valandų saulės šviesos. Tad net jei pastatysite vazonėlius ant pietinės palangės, per žiemos sezoną natūralaus apšvietimo augalams vis tiek nepakaks – teks pasirūpinti papildomu apšvietimu specialiomis lempomis.

Beje, vasarą pietinės palangės irgi nebus tinkamiausia vieta uogynui: kad nenudegintų saulė, kupstelius turėsite dangstyti.

Temperatūra. Optimalia braškėms ant palangės auginti laikoma 20–23 laipsnių temperatūra. Jeigu ji nukrenta žemiau 15 laipsnių, augalai pradeda sirgti, kai būna aukštesnė – gali nemegzti.

Kad taip nenutiktų, šaltuoju metų laiku gali prireikti papildomo šilumos šaltinio, vasarą – priešingai, patalpą kuo dažniau vėdinti. Bet daryti tą nepamirštant, jog braškės skersvėjų nemėgsta, tad jei šie susidaro smarkūs, tam kartui kupstelius kuo nors pridenkite.

Drėgmė. Geriausiai braškės auga, kai oro drėgnumas siekia 70–80 proc. Jeigu patalpoje drėgniau, gali įsimesti grybelis, jei sausiau, braškes užpuola kenkėjai (paprastai – voratinklinės erkutės).

Kai reikia padidinti oro drėgnumą, augalus patogiausia purkšti kambario temperatūros vandeniu. Nors, žinoma, galima greta vazonėlių įkurdinti oro drėkintuvą arba pastatyti plačių indų su vandeniu.

Nuo vazonėlių iki žemės

Antrasis pagal svarbą darbas po tinkamos veislės pasirinkimo – vazonėliai braškėms. Jiems taip pat esama tam tikrų reikalavimų.

• Būtinos angos drenažui, nes ši kultūra nemėgsta užsistovinčio vandens.

Vazonėlių dydis turi priklausyti ne tik nuo turimos laisvos vietos – jų tūrį rinkitės pagal konkrečios veislės reikalavimus. Bet taip pat turėkite omenyje, kad vidutiniškai vienam braškių kupstui reikia ne mažiau kaip 3 litrų žemių. Ankštesniame vazone šaknų sistema negalės visavertiškai vystytis, todėl ir maksimalaus derliaus, kokį gali užauginti toji veislė, nesitikėkite.

Daugiau specifinių reikalavimų braškių vazonams kaip ir nėra. Uogos vienodai gerai auga tiek plastmasiniuose, tiek moliniuose induose.

Dar yra loveliai. Jeigu norite juose auginti po kelis kupstus, sodinkite bent 20 cm atstumu vienas nuo kito prisimindami, jog kiekvienam augalui vis tiek reikės ne mažiau kaip 3 litrų substrato.

Kalbant apie pastarąjį, tiks bet koks universalus žemių mišinys daržovėms. Nebent rastumėte parduotuvėse specialaus substrato braškėms arba žemuogėms.

Galima žemių mišinį pasiruošti ir patiems. Svarbu, kad jis būtų purus, maistingas, truputį drėgnas ir neutralus (ar bent silpnai rūgštus).

Pavyzdžiui, 2 dalys miško žemės, 2 dalys humuso, 1 dalis žemapelkių durpių ir 1 dalis smėlio. Viską kruopščiai sumaišykite ir dezinfekuokite palaistę silpnu kalio permanganato tirpalu.

Kaip sodinti

Vazonėlių dugne įrenkite drenažo sluoksnį (keramzito, smulkaus žvyro ar pan.) ir užberkite jį trupučiu paruošto substrato.

Įsigytus braškių daigus iš anksto pamerkite į bet kokio augimo stimuliatoriaus tirpalą. Paskui įstatykite į vazonėlius ir užberkite žemėmis iki kupstelio šerdies (viršūninio pumpuro).

Lengvai paspauskite substratą, gausiai palaistykite ir pastatykite šiltoje gerai apšviestoje vietoje.

Jeigu persodinate daigus jau augusius vazonėliuose, pirmiau juos dosniai palaistykite. O kai vanduo visiškai susigers, tiesiog perkelkite į naujus vazonus. Taip braškės greičiau prigyja ir rečiau serga.

Kas kita, jeigu nuspręsite į vazonėlius perkelti braškes iš savo sodo. Tuomet išsirinkite pačias gražiausias ir sveikiausias skroteles be jokių ligų ženklų, nepažeistas kenkėjų.

Atminkite, kad kuo toliau motininio kupsto auga ūglis, tuo menkesnis ir jo potencialas: tokie paprastai būna ir silpnesni, ir menkiau dera.

Persodinę kupstelius į nedidelius vazonėlius, 2–3 savaitėms pastatykite tamsioje vėsioje patalpoje – to reikia, kad augalams prasidėtų ramybės periodas.

Praėjus minėtam laikui, braškes jau galima pradėti pratinti prie šilumos ir šviesos. Jų priežiūra nebesiskirs nuo pirktinių daigų.

Kaip prižiūrėti

Kad ant palangės braškės ne tik augtų ir žydėtų, bet dar ir megztų, jas reikia prižiūrėti.

Laistymas. Atsižvelgiant į tai, kad vazonėliai nebus dideli, laistyti namines braškes teks dažniau nei lauko lysvėse.

Kaip dažnai, priklausys nuo substrato sudėties, temperatūros, patalpos oro drėgnumo bei kitų veiksnių. Tačiau vidutiniškai – ne mažiau kaip dukart per savaitę.

Laistoma pastovėjusiu kambario temperatūros vandeniu. Kaskart palaisčius gerai būtų žemę papurenti, kad nesusidarytų pluta.

Jei patalpų oras labai sausas (kaip kad dabar, per šildymo sezoną), be laistymo, braškėms reikalingas ir purškimas.

Trąšos. Ne mažiau svarbu braškes reguliariai tręšti. Kad užaugintų uogas, kupsteliams reikės nemažai maistingųjų medžiagų, kurias jie labai greitai išeikvoja. Dėl to naudingųjų elementų atsargas reikės pildyti kartą per 2–3 savaites naudojant kompleksines mineralines trąšas, skirtas specialiai braškėms arba visoms uogoms.

Ūsų šalinimas. Yra veislių, kurių braškės neaugina ūsų. Tačiau jei įsigijote ne tokių ir neketinate užaugusių ūsų naudoti dauginimui, iškart juos karpykite. Taip kupsteliai neeikvos jėgų augindami naujas skroteles, o nukreips jas braškėms nokinti.

Suprantama, reikės ir atidžiai stebėti augalų būklę. Netinkamai prižiūrimas arba netinkamomis sąlygomis augančias braškes gali užpulti kenkėjai. Jūsų darbas – kuo anksčiau juos pastebėti ir iškart imtis priemonių.

     Naudinga

Braškių galima pasidauginti ir iš sėklų, tačiau tai gana sudėtingas procesas, reikalaujantis pastangų ir nemažai laiko. Be to, sėjinukai ne visada perima motininio augalo savybes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *