GYVENIMO BŪDAS

Gimęs būti alfa

Naujųjų technologijų kūrėjo, garsių įmonių „SpaceX“ ir „Tesla“ įkūrėjo, milijardieriaus Ilono Masko sesuo sako, kad jų šeima visada buvo kitokia – skyrėsi iš visų ypatingu bruožu. Ir esą tik dėl to brolis sugebėjo tapti tuo, kuo yra: turtingiausiu pasaulio žmogumi.

Vieni iš mūsų išlošia genų loterijoje, kitiems pasiseka mažiau. Toska Mask įsitikinusi, kad jos šeima priklauso pirmajai kategorijai – laimėtojams.

Kontroversiškojo milijardieriaus ir investuotojo sesuo visuomet tvirtino nė kiek nenustebusi, jog tokio masto verslo žvaigždė įsižiebė būtent jų šeimoje.

„Nenoriu pasirodyti snobė, bet mūsų šeima tikrai nepanaši į kitus žmonės, – dar 2012-aisiais interviu pareiškė jauniausioji jos atžala. – Mes dažniau rizikuojame. Ir daugiau statome ant kortos.“

Paslaptis net savo motinai

Kas tiesa, tai ne melas: Ilonas Maskas išties ne pirmasis savo šeimoje, pasiekęs aukštumų.

Ko jau ko, bet ambicingų protėvių jam netrūko.

Ilono senelis tapo 6 000 mylių automobilių lenktynių iš Keiptauno į Alžyrą nugalėtoju – pervažiavo visą Afrikos žemyną nuo pačios apačios iki viršaus.

Jo prosenelė buvo pirmoji moteris chiropraktikė Kanadoje. Seneliai – pirmieji, vienmotoriu lėktuvėliu nuskridę nuo Pietų Afrikos iki Australijos.

Tačiau net tokioje neeilinėje šeimoje, šimtmečiais savo gretose neturėjusioje nevykėlių, Ilonas, akivaizdu, toli aplenkė visus buvusius ir esamus Maskus, įskaitant savo seserį – kino režisierę, prodiuserę, – bei brolį Kimbalą: virtuvės šefą ir restoranų grupės savininką.

„Turiu du talentingus vaikus, bet tik vieną genijų, – žurnalistams yra pasakiusi jų motina Maja Mask, pati garsus modelis. – Aš galiu paaiškinti, iš kur Toska ir Kimbalas tokie, kokie yra. Bet negaliu paaiškinti Ilono.“

Savo tėvo Erolo Masko (viršuje dešinėje) šaliai milijardierius neturi jokių sentimentų. Dar būdamas vaikas Ilonas kurpė planus išvykti kuo toliau nuo Pietų Afrikos – galbūt dėl to, kad, skirtingai nei kitų Maskų vaikų, jam tai nebuvo lengvas gyvenimo etapas.

Kito lygio ambicijos

Per 52 metus šioje žemėje (o netrukus gal ir Mėnulyje ar net Marse) Ilonas Maskas jau suspėjo parduoti du sėkmingus verslus, užsidirbti iš to milijardus, jais finansuoti „Teslos“ ir „SpaceX“ įkūrimą ir nusipirkti buvusį „Twitterį“.

Žurnalo „Forbes“ duomenimis, dabartinė verslininko turto vertė – 254 mlrd. JAV dolerių.

Bet pačiam jam tai nei riba, nei koks nors pasiekimas – veikiau tarpinis etapas tarp vienos svajonės įgyvendinimo ir kito plano.

Nuo pat tų laikų, kai sėkmingai pardavė abu internetinius verslus – programėlę „Zip2“ ir mokėjimų platformą „PayPal“, daug kas lygino Iloną Maską – jo ambicijas, savos galios pojūtį – su kompanijos „Apple“ įkūrėjo Stivo Džobso. Tačiau išradėją ir ekscentriškąjį vizionierių visuomet skyrė sumanymų mastas bei tai, kiek jie buvo pasiryžę pastatyti ant kortos dėl savo svajonių.

Stivas Džobsas kūrė įrenginius. Ilonas Maskas – mašinas ir kosmines raketas. Ir nors S. Džobsas neabejotinai įkvėpė galybę žmonių, nė vieno tiek, kad tas būtų pasirengęs pasiaukoti dėl jo idėjų.

Ne taip, kaip tie, kas rizikuodami gyvybe bandys įgyvendinti Masko kosmoso užkariavimo viziją.

Ypatingas vaikas iš ypatingos šeimos

Ilonas Maskas daug metų propagavo mintį, kad žmonija ne tik gali pasiekti Raudonąją planetą, bet ir padaryti tą greičiau, nei iki šiol įsivaizdavo – į Marsą nuskristi per tris mėnesius vietoje šešių.

„Jeigu Amerikai užteks tam valios“, – vis pabrėždavo jis.

Pasak artimųjų, tai kertinė paties Masko savybė – valios jėga.

„Ilonas nebijo griauti – jei reikės, pats susinaikins, bet savo pasieks“, – yra sakiusi Džastina Mask, pirmoji milijardieriaus žmona ir penkių iš dešimties jo vaikų motina.

Maskas negimė Amerikoje – tą žino visi. Bet ne visi žino, kad jis dar vaikystėje užsibrėžė sau tikslą bet kokia kaina tapti amerikiečiu.

Ilonas kilęs iš Pietų Afrikos Respublikos, tačiau niekada nelaikė jos namais. Kaip ir kiti pasiturinčios Maskų šeimos nariai, kuriems ši šalis tebuvo tranzitinė stotelė.

Maskai išsiskyrė pabrėžtinai savitu supratimu apie tai, kas tokie esą: klajokliai, nuotykių ieškotojai, kurių reti talentai derėjo su žvėrišku verslumu, o gyvenimas tebuvo lenktynės su pačiais savimi.

Ilono mama Maja buvo dietistė ir modelis iš Kanados. Tėvas Erolas Maskas – vietinis inžinierius ir, kaip taikliai apibūdino vienas giminaitis, „serijinis antrepreneris“.

Motinos teigimu, jiedu su vyru nuo pat pradžių žinojo, kad jų pirmagimis – ypatingas vaikas.

Ilonas nuolat ką nors skaitė, tačiau niekada pramogai – visada dėl žinių ir savišvietos. Matydami sūnaus imlumą, tėvai jį anksčiau laiko išsiuntė į mokyklą Pretorijoje.

Ten jis pasirodė esąs ne tik jauniausias, bet ir smulkiausias iš visų. Tad pasakyti, jog Ilonui buvo nesaldu, tas pats, kas nepasakyti nieko.

„Pietų Afrika – sunki šalis, – vėliau pasakos brolis Kimbalas Maskas. – Tai šiurkšti kultūra. Kad ir kaip tą šiurkštumą įsivaizduotumėte, tikrovėje viskas buvo dar blogiau.“

Verslininko gyslelė

Mokykloje Ilonas buvo smarkiai skriaudžiamas ir tai paliko randą visam gyvenimui. Bent taip mano jo sesuo.

„Pietų Afrikoje, jei patiri patyčias, vis tiek privalai eiti į mokyklą. Keltis kiekvieną rytą ir eiti. Tu paprasčiausiai neturėdavai kitos išeities, kaip kęsti“, – teigia Toska Mask.

Bet išeičių, kaip paaiškėjo, buvo. Ir net ne viena.

Pirmiausia, jaunasis Ilonas turėjo savo šeimą. Suvokimas, kad priklauso Maskams, guodė įsitikinimu, jog neprivalo lygiuotis į eilinius piliečius.

Antroji galimybė pabėgti nuo realybės buvo asmeninio kompiuterio atsiradimas. Gavęs jį, Ilonas ir vėl išsiskyrė iš bendraamžių: užuot tarnavęs pramogoms, jam kompiuteris tapo įrankiu pirmosioms paaugliškoms verslo idėjoms įgyvendinti.

Maskų vyresnėlis turėjo daug galimybių stebėti, kaip tėvas pradeda naujus verslus – ar tai būtų smulkus nekilnojamasis turtas, ar smaragdų kasykla Zambijoje. Tad sulaukęs 16-os, Ilonas kartu su metais jaunesniu broliu Kimbalu pabandė pats atidaryti vaizdo žaidimų saloną netoli savo mokyklos.

„Mudu jau turėjome nuomos sutartį, turėjome tiekėjus, – pasakos Kimbalas Maskas. – Bet koją pakišo miesto valdžia.“

Tėvai, anot milijardieriaus brolio, nė nenutuokė, ką planuoja sūnūs.

„O kai sužinojo, pasiuto, – ypač tėvas“, – gerai prisimena pasekmes.

Teigiama, kad 2020-aisiais Ilonas Maskas pardavė penkis turėtus namus ir pats įsikūrė štai tokiame spartietiškai įrengtame dviejų miegamųjų butuke Teksase. Turtingiausiam planetos žmogui pinigai – tik priemonė savo grandiozinėms vizijoms įgyvendinti.

Į svajonių šalį

Erolas Maskas paliko žmoną su vaikais (arba jie nuo jo pabėgo – priklauso, kas dabar pasakoja), kai Ilonas buvo 8-erių. Sūnaus ir tėvo santykiai iki šiol yra labai sudėtingi.

Bet nė vienas iš Maskų vaikų negali paneigti fakto, kad prieš dingdamas tėvas jiems įteikė labai savitą, tačiau vizionierišką dovaną.

Kaip prisimena Ilono sesuo, tėvas buvo griežtas žmogus.

„Tad nors visi Pietų Afrikoje turėjo tarnų ir tarnaičių, jis vertė mus žaisti tokį žaidimą, – pasakoja Toska Mask. – Tas žaidimas vadinosi „Amerika, Amerika“. Mes turėjome daryti viską, ką darytų Amerikoje gyvenantys vaikai: tvarkyti namus, pjauti veją, atlikti kitus ruošos darbus.“

Tad baigęs mokyklą Ilonas jau jautėsi esąs amerikietis – beliko tik persikelti į svajonių šalį.

Visgi, ištyrinėjęs savo galimybes, 18-metis suprato, jog JAV pilietybę lengviau bus gauti imigrantui iš Kanados, kur buvo gimusi mama ir kur gyveno didžioji dalis jos giminaičių, nei iš Pietų Afrikos.

„Taigi Ilonas išvyko aplankyti mano šeimos ir nebesugrįžo“, – taip sūnaus išvykimą prisimena Maja Mask.

Matęs ateitį

Kimbalas ir Toska liko Pretorijoje baigti mokyklos – skirtingai nei broliui, jiems ten patiko, nes buvo populiarūs tarp bendraamžių.

Bet netrukus, grandiozinių Ilono ateities vizijų suvilioti, ir jie vienas paskui kitą persikraustė į Ameriką: iš pradžių Toska (tada vos 15-os) su mama, paskui Kimbalas, o vėliau netgi pusbroliai ir pusseserės iš mamos pusės.

Sūnus pasistengė, kad Pietų Afrikoje neliktų nė vieno Maskų šeimos nario, išskyrus tėvą.

Ilonas sugebėjo išrūpinti visiems pilietybę, pats tuo metu studijuodamas Ontarijo universitete ir glausdamasis ant sulankstomos sofos motinos ir sesers nuomojame butuke Toronte.

Kai jis išvyko į Valstijas tęsti studijų Pensilvanijos universitete, šeima vėl nusekė paskui jį.

2002-aisiais Ilonas Maskas pagaliau iškilmingai davė JAV piliečio priesaiką – kartu su dar 35 000 kitų emigrantų. Po šito jau niekas nebegalėjo sustabdyti jo planų užkariauti pradžiai elektromobilių rinką, o tada ir kosmosą.

Artimieji nė akimirkos nesuabejojo, ar jam pasiseks.

„Ilonas jau apsilankė ateityje ir grįžo papasakoti mums, ką ten rado“, – šie sesers žodžiai turbūt geriausiai atspindi saviškių tikėjimą išskirtinėmis Maskų galiomis įgyvendinti viską, ką tik sumano.

Likimas negaili ir savo numylėtinių

Apie Iloną Maską sakoma, kad jis paprastai gauna viską, ko siekia.

Bet kartais ir praranda tai, ką gavęs. Ir ne vien pinigus.

Moterį, tapsiančią pirmąja ponia Mask, būsimasis milijardierius sutiko netrukus po atvykimo į Kanadą. Tiksliau, pamatė iš tolo universitete ir žūtbūt užsispyrė ją gauti.

Vėliau, per poros vestuves brolis Kimbalas pajuokaus, kad Ilonas siekė jos su lygiai tokiu pat užsidegimu, kaip kadaise įkalbinėdamas tėvus nupirkti jam motociklą ir kompiuterį.

Ilonas ir Džastina susituokė 2000-aisiais. Po dvejų metų susilaukė pirmagimio. Dar po dešimties savaičių berniukas liovėsi kvėpuoti gulėdamas lopšyje. Gydytojai bergždžiai bandė padėti – gyvybę palaikančią įrangą teko išjungti.

Pasak Džastinos, jos vyras gebėjo sukonstruoti raketą vos pasiskaitęs apie tai knygoje, tačiau sielvartas jam buvo nesuvokiamas dalykas. Ilonas užsisklendė ir stačia galva nėrė į darbus.

Žmona nepyko – kiekvienas turi kitokį išgyvenimo instinktą, – bet pati ėmėsi savaip taikytis su netektimi.

Praėjus šešioms savaitėms po sūnaus mirties, Džastina Mask nuėjo pas vaisingumo specialistą pradėti pagalbinio apvaisinimo procedūros.

Sėkmės kaina

2004 metais Maskai susilaukė dvynių, 2006-aisiais – trynukų. Visų berniukų, dviem iš kurių buvo diagnozuotas autizmas.

Penki vaikai nesutrukdė Džastinai Mask parašyti ir išleisti tris knygas – didesnė našta buvo vyras. Jo dominuojanti asmenybė gniuždė moterį lygiai taip pat, kaip ir verslo partnerius pirmosiose Masko įmonėse.

Žmona ir vėl nepriekaištavo, nes buvo įspėta iš anksto: dar per vestuves, kai jaunavedžiai išėjo pirmojo šokio, vyras ją neva informavo: „Mūsų šeimoje aš būsiu alfa.“

„Ilonas daro, ką nori“, – sako Džastina Mask, prisimenanti, jog kai sutuoktinis 2002-aisiais metais įkūrė bendrovę „SpaceX“, net nepasivargino pats jai apie tai pasakyti. Nors kosminių raketų verslą pradėjo savo asmeniniais pinigais.

Studijų draugas ir „PayPal“ bendraautoris Adeo Resis mano, jog pagrindinė Ilono Masko problema – jeigu taip galima pavadinti, yra kartelė, kurią jis nusistatęs sau pačiam, bet vis bando pritaikyti visam likusiam pasauliui, neišskirdamas ir artimųjų.

„Jis milijardierius, valdantis kelias bendroves, kuris nuolat stebisi: „Aš to pasiekiau – kodėl jūs negalite?“ – anot Adeo Resio, Maskas dažnai užsimiršta, jog dauguma jį supančių žmonių – tik paprasti mirtingieji.

Buvusi ponia Mask svarsto panašiai.

„Jeigu norite to paties, ko ir Ilonas, gyvenimas gali būti nepaprastai jaudinantis. Manau, jis būtent taip ir sugundo žmones – įtraukdamas juos į savo svajones. Tačiau už tai reikia susimokėti – kartais pačiam Ilonui, kartais jo artimiems žmonėms. Bet kas nors neišvengiamai moka.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *