GĖLĖS IR AUGALAI

Orchidėjos pažengusiesiems: kaip atpažinti ir namuose auginti

Gausioje gegužraibinių augalų šeimynoje apstu rūšių pradedantiesiems – mažiausiai kaprizingų, atspariausių nereikalaujančių ypatingos priežiūros orchidėjų.

Tokioms priskiriami falenopsiai, miltonijos, dendrobiai, klumpaitės…

Bet jeigu jau įgudote jas auginti ir šiaip laikote save patyrusiais gėlininkais, galima būtų pradėti dairytis ir egzotiškesnių orchidėjų.

Pastarųjų pasaulyje jūsų laukia daugybė kerinčių atradimų, mat be milžiniškos rūšių įvairovės, orchidėjos dar stebina ir stulbinančių hibridų gausa.

Kai kurioms šių gėlių, tiesa, reikalingos išskirtinės auginimo sąlygos, kokių namuose ir norėdamas nesukursi. Tačiau kiti „egzotai“, nepaisant originalios išvaizdos, yra stebėtinai neužgaidūs. Tad gali džiuginti savo formomis ir spalvomis mainais tereikalaudami minimalios priežiūros.

Angrekai (Angraecum)

Afrikinėms priskiriamos lėtai augančios orchidėjos sniego baltumo tarsi vaškiniais žiedais – dar palyginti retos viešnios mūsų namuose. Ir priežastis net ne kaina.

Kurį laiką po angrekų atradimo 1805-aisiais paprasčiausiai nemokėta jų transportuoti iš natūralios aplinkos. Mūsų dienomis puoselėti tokias orchidėjas namuose tapo nepalyginamai paprasčiau atsiradus galimybei ne tik išauginti jas iš sėklų, bet ir klonuoti.

Pavadinimas angrekai apima daugiau kaip 200 rūšių orchidėjų. Visos jos epifitai (auga ant kitų augalų), kilę iš drėgnųjų Afrikos atogrąžų ir Indijos vandenyno salų.

Angrekai turi labai gerai išsivysčiusią šaknų sistemą. Jiems būdingi stori mėsingi ir platūs tamsžaliai lapai, augantys iš skrotelės į dvi priešingas puses.

Žiedynai formuojasi lapų pažastyse, ant jų sukraunami visų įmanomų baltų atspalvių žvaigždiškos formos stambūs (iki 10 cm skersmens) žiedai su ilgu pentinu. (Esama angrekų rūšių ir su ochros atspalvio žiedais, tačiau jos nepaprastai retos.)

Daugumos rūšių žiedai dar ir maloniai kvepia, o atėjus nakčiai aromatas tampa net intensyvesnis.

Kaip auginti? Didžiajai daliai angrekų gyvybiškai svarbu gauti daug šviesos ir šilumos. Jie puikiausiai pakenčia net tiesioginius saulės spindulius, bet gali pražūti, jeigu temperatūra patalpoje nukris žemiau 20 laipsnių. Oro drėgnumas neturėtų būti mažesnis kaip 60–70 proc.

Angrekai mėgsta neutralaus rūgštingumo substratą, kuriam jokiu būdu negalima leisti perdžiūti. Kita vertus, prie šaknų užsistovintis vanduo irgi gali tapti mirties nuosprendžiu.

Kad šios orchidėjos normaliai vystytųsi, joms reikalingas ne trumpesnis kaip 12 valandų šviesusis paros metas.

Dauguma auginamų angrekų rūšių neturi akivaizdaus ramybės periodo.

Zigopetalai (Zygopetalum)

Tai orchidėjos, pas mus atkeliavusios iš Pietų Amerikos aukštikalnių drėgnųjų miškų. Dauguma jų taip pat epifitai, tačiau pasitaiko ir antžeminių rūšių.

Zigopetalams būdingi blizgūs salotų žalumo lapai – pailgi arba lancetiški. Auginti juos tenka giliuose vazonuose, mat šaknų sistema itin vešli, o pseudosvogūnėliai auga aukštais – kiekvienas naujas truputį aukščiau ankstesniojo.

Žydi zigopetalai ilgai – 5–7 savaites. Aukšti žiedynai išauga iš apatinių lapų pagrindo, smulkūs žiedeliai paprastai kybo kekėmis.

Žiedų spalvų galima tikėtis pačių įvairiausių: alyvinių, purpurinių, žalių, avietinių. Ir jie dar išmarginti brūkšneliais bei taškais.

Be to, žiedai nebūtinai yra vienspalviai – daugeliui zigopetalų būdingi skirtingų spalvų bei raštų žiedlapiai. Malonia staigmena taps ir švelnus jų aromatas.

Kaip auginti? Nepaisant ryškios egzotiškos išvaizdos, zigopetalai ganėtinai nereiklūs. Juos netgi augina skynimui ir naudoja puokštėms.

Namuose tokios orchidėjos komfortiškai jausis 15–30 laipsnių temperatūroje. Didelė oro drėgmė joms nėra kritiškai svarbi – tiesiog nelaikykite vazonėlio prie pat karštų radiatorių ir viskas bus gerai.

Zigopetalai gerai auga ant bet kurios palangės, kai gauna ryškios išskaidytos šviesos – nelabai mėgsta tik tiesioginius saulės spindulius.

O štai perlaistyti juos pavojinga – yra linkę į šaknų puvinį, jei substratas vazonėlyje nuolat perdrėkintas.

Drakulos (Dracula)

Šie epifitai irgi kilę iš Pietų Amerikos. Ir, suskubsime informuoti, su pagarsėjusiu literatūriniu personažu nieko bendra neturi.

Drakulos savo pavadinimą gavo nuo lotyniško žodžio, reiškiančio drakoną. Jis labai tinka gėlėms, kurių žiedų forma išties panėšėja į mistinio gyvio snukį. (Nors kartais labiau į beždžionėlės – viskas priklauso nuo rūšies.)

Drakulų trumpi stiebeliai ir ilgi diržiški visų galimų žalių atspalvių lapai. Tokios orchidėjos neaugina pseudosvogūnėlių, o žiedynus leidžia ilgus, svyrančius, vienžiedžius.

Žiedai būna netaisyklingos formos, dažnai turi skirtingos išvaizdos ir ilgio išaugų – kartais pūkuotų, ne visada vienodo dydžio.

Žiedai gali būti visų purpurinių atspalvių iki praktiškai juodos, tai pat blyškiai rožiniai, smėliniai, dažnai išmarginti juostomis, dėmėmis, brūkšneliais. Pastarieji ir sudaro žvėries atvaizdo įspūdį.

Kaip auginti? Sąlygos, kuriomis drakulos auga gamtoje, – daug drėgmės, dažni lietūs, mažai šviesos ir neaukšta temperatūra. Todėl bute šioms gėlėms irgi reikės labai drėgno oro (70–90 proc.) ir nuosaikios šilumos (15–22 laipsnių).

Skirtingai nei dauguma kitų orchidėjų, jos labiau mėgsta visišką arba dalinį šešėlį bei pastebimą oro judėjimą.

Brasijos (Brassia)

Dar vadinamos vorinėmis orchidėjomis – dėl neįprastos žiedų formos ir siauručių žiedlapių bei taurėlapių, – jos mėgėjų neretai aplenkiamos: pirmenybė teikiama didžiažiedėms rūšims.

Brasijos – epifitai, turintys pseudosvogūnėlius su dviem trimis stambiais diržiškais žaliais lapais ir ilgais lenktais žiedynais. Ant šių išsiskleidžia ilgakojus vorus primenantys žiedai – citrinos geltonumo, žalsvi, blyškiai kreminiai su smulkiais rudais taškeliais. Vienu sykiu – kokie 10–15, ir laikosi apie mėnesį (paprastai žiemą arba pavasarį).

Brasijų žiedų išorinių žiedlapių ilgis siekia 10–15 cm. Į galą jie dažnai taip išplonėja, kad primena siūlą.

Dauguma šių orchidėjų žiedų turi ryškų malonų aromatą, o kai kurių kvapas gali pasirodyti net pernelyg intensyvus – saldus iki šleikštumo.

Kaip auginti? Nors ir labai egzotiškos, brasijos labai nereiklios. Jos mėgsta ryškią išsklaidytą šviesą, labai drėgną orą ir nuosaikų laistymą. Temperatūrai dauguma rūšių kone abejingos – tiks bet kokia nuo 15 iki 25 laipsnių.

Norint paskatinti žydėjimą, vorinėms orchidėjoms reikalingas maždaug 5–6 laipsnių dienos ir nakties temperatūrų skirtumas.

Beallara

Tai net ne orchidėjų rūšis, o keturių populiarių gėlių – brasijos, liežuvės, sraigvos ir miltonijos – hibridas. Sumaišius jas, atsirado kerintys augalai su kiaušiniškais pseudosvogūnėliais, stangriais lancetiškais lapais ir stambiais žvaigždiškais žiedais – iki 15 ant kiekvieno ilgo žiedyno.

Žiedelių žiedlapiai gali būti ir visai siauri, ir platūs, nuo baltų iki kreminių rožinių ir galiausiai tamsiai violetinių. Beveik visada tarsi aptaškyti skirtingo dydžio tamsiomis dėmelėmis, taškais, brūkšniais.

Žydi nuo vasaros vidurio iki pabaigos.

Kaip auginti? Kad ir kaip būtų keista, elegantiškasis hibridas visai nėra išrankus augimo sąlygoms. Svarbiausias reikalavimas – ryški išsklaidyta šviesa. Dar reikės nuosaikios drėgmės (50–60 proc.) ir tokios pat nuosaikios šilumos (20–25 laipsnių). Laiku laistyti, kad substratas vazonėlyje neperdžiūtų, ir tręšti standartiniu orchidėjoms režimu – kartą per dvi savaites.

Stabiliam žydėjimui užtikrinti skirtumas tarp dienos ir nakties temperatūrų turi sudaryti apie 5 laipsnius.

    Kaip iš dainos

Tarp egzotikos mėgėjų pastaraisiais metais nepaprastai populiarios „juodosios orchidėjos“. Deja, šios puikios gražuolės stambiais žiedais su orchidėjų gimine nieko bendra neturi. Taip vadinamos rudosios karčiuotės (Tacca chantrieri), mat kai kurių jų egzemplioriai išsiskiria itin sodria vyšnine, beveik juoda spalva. Dėl to pirkti tokį augalą be žiedų – savotiška loterija: jei pardavėjas nesąžiningas, vietoj „juodosios orchidėjos“ galima gauti šviesiai alyvinę ar išvis žalią.

Ir karčiuočių priežiūra nėra pati lengviausia.

Tikrų orchidėjų, kad ir kaip gaila, juodų nebūna. Nors pasitaiko itin tamsių vyno arba violetinių atspalvių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *