GROŽIS

Raukšlės – ne tik grožio problema

Ką veido raukšlės galbūt bando pasakyti apie jūsų sveikatą.

Didesnė širdies ligų rizika

Gilios raukšlės kaktoje gali būti ankstyvas aterosklerozės, ilgainiui sukeliančios širdies ligas, ženklas.

Mokslininkai sykį du dešimtmečius stebėjo daugiau kaip 3 000 suaugusiųjų nuo 32-ejų iki 62 metų sveikatą. Stebimieji, turintys gilias kaktos raukšles, dešimtkart dažniau mirė nuo širdies ligų nei žmonės, jų neturintys.

Iš kur toks keistas ryšys?

Ir kaktos raukšlės, ir aterosklerozė siejamos su stresu. Be to, kraujagyslės kaktos srityje yra siauresnės nei kitur kūne. Galbūt dėl to aterosklerozę sukeliančių cholesterolio plokštelių sankaupos jose pasimato greičiau ir ryškiau.

Nesveikas gyvenimo būdas

Raukšlių išvagotas veidas taip pat gali atspindėti atsainų požiūrį į sveikatą ir netinkamą gyvenimo būdą.

Tyrimai rodo, kad žmonės saulės spindulių pažeista ir susiraukšlėjusia oda yra labiau linkę ir į rizikingą sveikatos požiūriu elgesį. Be to, kad nesisaugo kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių, jie dar ir prastai maitinasi, nepakankamai juda.

Silpnesni kaulai

Iš veido raukšlių galima nuspėti ir osteoporozės riziką.

Amerikiečiai tyrėjai iš Jeilio universiteto išanalizavo 114 moterų penktoje–šeštoje dešimtyje veido ir kaklo raukšles bei jų kaulų tankį. Ir nustatė, kad tarp gilėjančių bei gausėjančių odos raukšlių

ir mažesnio kaulų tankio yra ryšys. Manoma, kad to priežastis – kolagenas. Tiek oda, tiek kaulai yra smarkiai priklausomi nuo šio baltymo, o organizmas su amžiumi pagamina jo vis mažiau.

Bet mažas kolageno kiekis taip pat gali būti nulemtas ir gyvenimo būdo (kai kurie kasdieniai įpročiai irgi gilina raukšles) bei genų.

Padidėjusi odos vėžio rizika

Dažnai manoma, kad jei jau ant veido nėra saulės spindulių paliktų dėmių, tai jie nepažeidė odos ir joks pavojus negresia.

Deja, ne tik dėmės, bet ir plonytės it nėriniai raukšlelės ant skruostų įspėja apie padidėjusią odos vėžio riziką.

Tyrimais atskleista, kad labai daug žmonių tokios raukšlės atsiranda tik kairiojoje veido pusėje – tai ultravioletinių spindulių, plieskiančių per vairuotojo langą automobilyje, darbas.

Stresas

Yra žmonių, kurie labai gyvai bendrauja, taigi naudoja itin daug veido raumenų – ypač kai šypsosi. Dėl to irgi gali atsirasti raukšlių. Tačiau neretai horizontalius ant kaktos ir vertikalius rėžius tarp antakių palieka stresas.

Dar stresas didina hormono kortizolio kiekį organizme, taigi ir nutukimo, aukšto kraujospūdžio ir diabeto riziką.

Ilgas spoksojimas į ekranus

Vis daugiau jaunų žmonių kreipiasi į dermatologus dėl raukšlių tarpuakyje. Ir tokių pacientų, gydytojų manymu, ateityje tik daugės. Priežastis – mes per daug laiko praleidžiame sutelkę dėmesį į išmaniųjų prietaisų ekranus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *