GĖLĖS IR AUGALAI

Trys dažniausios kambarinių augalų priežiūros klaidos žiemą

Kambariniai augalai puošia namus, suteikia jiems gyvybės, filtruoja orą.

Tačiau tam, kad žalioji oazė džiugintų akis visus metus, svarbu augalus prižiūrėti atsižvelgus į sezoną.

1. Nepersistenkite laistydami

Žiemą kambariniai augalai tampa kaprizingesni, todėl juos prižiūrėti reikia itin kruopščiai.

Rudenį daugelis augalų pereina į ramybės būseną arba sulėtėja jų augimas. Todėl šaltuoju sezonu, palyginti su vasara, skiriasi jų priežiūra – augalų negalima tręšti, persodinti, o laistyti reikia saikingai.

Šaltuoju sezonu įprasta manyti, kad dėl išsausėjusio oro augalams reikia daugiau vandens. Tiesa ta, kad augalai sunaudoja vandens tiek, kiek gauna šviesos, todėl keičiasi ir jų laistymo poreikis.

Dėl sauso oro žiemos mėnesiais gali pasirodyti, kad augalų dirvožemis išdžiūvęs, tačiau tai nėra patikimas rodiklis, kad augalui iš tiesų reikia vandens. Tikrąjį drėgmės lygį galite patikrinti dviem būdais – pirštu palieskite dirvą arba įsigykite specialų drėgmės indikatorių. Kambarinių gėlių nereikėtų laistyti per šaltu arba per šiltu vandeniu. Jei naudojate vandenį iš čiaupo, palikite jį kelias valandas kambario temperatūroje, kad taptų drungnas.

2. Užtikrinkite reikalingą drėgmės lygį

Norint, kad kambariniai augalai būtų gyvybingi ir sveiki, būtina užtikrinti tinkamą drėgmės lygį. Žiemą šildomuose būstuose drėgmės lygis sumažėja iki 10–20 proc.

Dauguma kambarinių augalų yra kilę iš atogrąžų regionų, kur drėgmės lygis svyruoja nuo 70 iki 80 proc. Jei lapai pradeda geltonuoti, ruduoti, kristi ar augalas nustoja augti, tai gali būti rodiklis, kad jūsų namuose yra per žemas drėgmės lygis.

Drėgmę augalams galima sukurti ir dirbtinai, pasitelkus papildomas priemones.

Jei namuose turite oro drėkintuvą, perkelkite jį šalia augalų. Jei tokio neturite – augalo vazoną statykite ant padėklo su vandeniu, o tam, kad vazono dugnas būtų aukščiau vandens lygio, į padėklą įdėkite akmenukų. Dar vienas būdas – nuplauti augalų lapus vandeniu ir taip padidinti augalo drėgmės lygį.

Tačiau ne visi augalai mėgsta drėgmę. Mažiausiai drėgmės reikalauja sukulentų ir kaktusų šeimos augalai. O didžiausi drėgmės mėgėjai – atogrąžų augalai, pavyzdžiui, įvairios palmės.

3. Laikykite tinkamoje vietoje

Pasak ekspertų, dar viena dažna augalų priežiūros klaida – parinkta jiems netinkama vieta ir netinkamas apšvietimas.

Žiemą saulės šviesa nėra tokia intensyvi kaip vasarą, todėl augalai gauna mažiau natūralios šviesos. Kambarines gėles šaltuoju sezonu geriausia laikyti ant pietų pusės palangės, kur jos galėtų gauti daugiau šviesos.

Augalų mylėtojai klaidingai mano, kad žiemą augalus reikia laikyti kuo šilčiau. Dauguma jų gali augti esant ir 12–18 laipsnių temperatūrai.

Kambariniai augalai gali būti jautrūs staigiems temperatūros svyravimams, todėl nelaikykite jų prie radiatoriaus, židinio ar ant šildomų grindų. Augalams netinka ir šaltos, skersvėjyje esančios vietos netoli durų, balkono, langų. Gėlių nereikėtų laikyti ir šalia oro kondicionierių ventiliacijos angų. Šaltas arba karštas oras gali negrįžtamai pažeisti augalus.

Augalų augimą gali sutrikdyti ir ant lapų besikaupiančios dulkės. Bent kartą per savaitę lapus reikėtų nuvalyti drėgnu skudurėliu arba mikropluošto šluoste. Lapus galima nupurkšti specialiu blizgikliu. Jis ne tik suteiks lapams blizgesį, bet ir sudarys dulkes atstumiantį apsauginį sluoksnį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *