KEISTAS FAKTAS

KEISTAS FAKTAS: Delfinai padeda žvejams gaudyti žuvį

Delfinų išmanumas jau seniai nieko nebestebina, tačiau Brazilijoje jie tikrai demonstruoja kai ką neįprasto.

Jau daugiau nei 140 metų žvejai pietryčių Brazilijoje ir vietiniai delfinai žvejoja kartu: gyvūnai seka kefales po vandeniu, o žvejai juos stebi.

Neįtikėtina, bet delfinai specialiai duoda signalus žvejams, kad šie suprastų, ką turi daryti.

Santa Katarinos federalinio universiteto ir Makso Planko gyvūnų elgesio instituto darbuotojai penkiolika metų stebėjo delfinus ir žvejus bei labai išsamiai aprašė jų kolektyvines žvejybas.

Suvarydami kaip piemenys kefales į tankius, kompaktiškus būrius, delfinai tam tikru momentu duoda ženklą žvejams, kurie laiko paruoštus tinklus.

Delfinų signalai yra gana akivaizdūs: jie plaka uodegomis, iššoka iš vandens, iškiša galvas iš vandens ir staiga neria į gelmę. Jie veja žuvis link žvejų, o kai tarp jų ir žvejų lieka 4–12 m, delfinai parodo, kad jau laikas.

Protingieji jūrų žinduoliai parodo ne tik kada metas mesti tinklą, bet ir kur – delfinai nurodo vietas, kur susirinko daugiausia kefalių.

Delfinai ir patys stebi žmones, siekdami didesnio žvejybos rezultato – jų veiksmai priklauso nuo žvejų elgesio.

Žvejai savotiškai paklūsta delfinams, bet partneriais pasirenka tik tuos gyvūnus, kurie geriausiai dirba komandoje, kurių signalais galima pasitikėti.

Su delfinais žvejai turi 17 kartų didesnę sėkmingo laimikio tikimybę, o per vieną tinklų metimą jie sugauna apie 4 kartus daugiau žuvų nei tada, kai netoliese nėra pagalbininkų delfinų. Pasitaiko, kad žvejai nekreipia dėmesio į delfinų signalus, manydami, jog jie klaidingi, tačiau tada tinkluose žuvų būna kur kas mažiau.

Delfinams šis bendradarbiavimas irgi naudingas: tie, kurie dirba su žvejais ir tą daro gerai (t. y. supranta žvejus ir suderina savo veiksmus su jų), gyvena apie 13 proc. ilgiau.

Greičiausiai taip yra dėl to, kad padėdami žvejams žvejoti kefales, šie žinduoliai nenuskriaudžia ir savęs – gausiau maitinasi.

Sprendžiant iš pokalbių su žvejais, žvejybos su delfinais tradicija labai sena, jai mažiausiai 140 metų, o naujos žvejų kartos mokosi suprasti delfinus iš labiau patyrusių bendražygių.

Ir tai iš tikrųjų nėra vienintelis pavyzdys, kaip delfinai padeda žmonėms žvejoti.

Kažką panašaus galima pamatyti Pietryčių Azijoje, Australijoje ir kitose vietose.

Tačiau tokios bendros žūklės tradicijos pamažu nyksta arba dėl to, kad žuvų mažėja, arba dėl to, kad naujos žvejų kartos nemano, jog reikia skirti laiko ir pastangų mokantis suprasti delfinus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *